Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi Yayınlandı!

İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği “Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi”

Covid -19’un mutasyona uğrayan varyantları ve sonrasında artan bulaşıcılığı sebebiyle; hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla yeni tedbirler alındı. Bu tedbirler kapsamında 81 il valiliğine gönderilen bir bildiri ile 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sürecek olan tam kapanma dönemine girildi.

Bu süreçte vatandaşların kendilerine ilk gün ki gibi dikkat etmeleri, pandeminin tamamen bitmesi için önemli bir adımdır.

Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi ile birlikte son çıkan son alınan kararlar:

  • Sokağa çıkma kısıtlamasını uygulanacak olan günlerde 10.00­ - 17.00 saatleri arasında yalnızca bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar faaliyet gösterebilecek, vatandaşların zorunlu ihtiyaçlarını karşılanması ile sınırlı olmak şartıyla ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebileceklerdir.
  • Aynı saatler içerisinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar ile birlikte online sipariş firmaları da evlere servis şeklinde satış yapabileceklerdir.
  • Bu uygulama haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı olacaktır.
  • Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre paket servis yapabilecektir. Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte saat 01.00’e kadar paket servis yapabilecektir.
  •  Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süreler içerisinde temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışında tüm ticari işletme, iş yeri ve/veya ofisler kapalı olacak olup uzaktan çalışma haricinde yüz yüze hizmet verilmeyecektir.
  • Öte yandan yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet sadece turistik faaliyetler kapsamında kısa bir süre için ülkemizde bulunan yabancıları kapsamayacak.
  • Sokağa çıkma kısıtlamasındaki sürelere uymak için tüm işyerlerinin (istisna getirilenler hariç) çalışma saatleri hafta içi günlerde 07.00-18.00 saatleri arası olarak belirlenecek. Zincir marketler ise saat 10.00’da açılacak.

Söz konusu “Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi’nin tamamını incelemek için tıklayınız.

Görsel Link: https://www.aa.com.tr/tr/info/infografik/22975

 

Etiket: #R2Servis #tamkapanma #tamkapanmagenelgesi

E-posta Listemize Abone Olun!

Ürün ve hizmetlerimizden ilk sizin haberiniz olsun.