Ramazan Ayı Tedbirleri Genelgesi Yayınlandı!

İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği “Ramazan Ayı Tedbirleri” Genelgesi

Covid -19’un ülkemizde artışı sebebiyle Ramazan Ayı Tedbirleri kapsamında yeniden sıkı kararlar alınması ile Covid -19’un başladığı ilk günlere geri döndük.  Bunun ilk adımı olarak da bir süre önce açılan kafe ve restoranlarda oturma izninin ramazan ayı boyunca yeniden yasaklanması oldu.

Pandemi dönemiyle birlikte hayatımıza giren yeni normal düzen ile vatandaşların kendilerine ilk gün ki gibi dikkat etmeleri, pandeminin tamamen bitmesi için önemli bir adımdır.

Ramazan Ayı Tedbirleri ile birlikte son çıkan son alınan kararlar:

  • Hafta içerisinde 19.00­ - 05.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 19.00’da başlayıp Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.
  •  Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süreler içerisinde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla belirlenen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacak
  • Öte yandan yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet sadece turistik faaliyetler kapsamında kısa bir süre için ülkemizde bulunan yabancıları kapsamayacak.
  • Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve Pazar günleri market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. 65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altında bulunanlar bireylerin dışındakiler zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecek.
  • Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece satış yapılabilecek. İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilecek.
  • Sokağa çıkma kısıtlamasındaki sürelere uymak için tüm işyerlerinin (istisna getirilenler hariç) çalışma saatleri hafta içi günlerde 07.00-18.00 saatleri arası olarak belirlenecek. Zincir marketler ise saat 10.00’da açılacak.
  • AVM'ler, cadde mağazaları ve semt dükkanları saat 17.30'da kapanacak.
Etiket: #R2Servis ,#ramazanayi,#ramazanayigenelgesi

E-posta Listemize Abone Olun!

Ürün ve hizmetlerimizden ilk sizin haberiniz olsun.