Mal ve Hizmetlere Uygulanacak KDV Oranlarına İndirim Geldi

31 Temmuz 2020 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararıyla, corona virüsü (Covid-19) nedeniyle etkilenen ekonomik faaliyetlerin, hızlı bir şekilde normalleşmeye dönmesine katkı sağlamak bakımından maliye politikası aracı olarak bazı hizmetlerde geçici olarak yıl sonuna kadar vergi indirimleri yapıldı.

Kapsam:

24/12/2007 tarihli ye 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Karan ile yürürlüğe konulan “Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlan’nın Tespitine ilişkin karara, 31/07/2020 tarihli ve 31202 sayılı Resmi Gazete ’de Gecici 5.’inci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıda açıklaması yer alan Geçici 6.’ncı maddesi, 2812 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile eklenmiştir.

Yürürlük Tarihi: 31.07.2020
Düzenlemeyi Yapan Kurum: Resmi Gazete

 

Mal ve hizmetlere uygulanacak katma değer vergisi oranlarının tespitine ilişkin kararda değişiklik yapılmasına dair karar alınmış (2812) ve Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Bu kararla 24.12.2007 tarihli ve 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak KDV oranlarının tespitine ilişkin karara, geçici 5. maddesinden sonra gelmek üzere ekteki geçici 6. Madde eklenmiştir. Geçici 6. Madde 31/12/2020 tarihine kadar (bu tarih dâhil) geçerlidir. (Bu maddelere yazının sonunda ulaşabilirsiniz.)

Diğer yandan bir çok alanda bakım onarım, tamirat ve işçilik ücretlerinde uygulanan KDV oranı yıl sonuna kadar yüzde 18’den yüzde 8’e indiriliyor. Motorlu araçlarda motosiklet ve bisiklette işçilik yüzde 8'e indirilirken otomobillerde sadece yıkama, yağlama, koltuk döşeme bakımında işçilik hizmetinde KDV indirildi. Servis mekanik bakımında ise aynı kaldı.

 

Ancak bu hizmetlerle beraber sunulan malzemeler bu indirim kapsamında değil

Malzemeler normalde hangi orana tabi ise o orandan vergilendirilmeye devam edilecek. Yine pandemi döneminde en çok etkilenen sektörlerden olan turizm sektörü ile doğrudan ve dolaylı olarak ilgili olan konaklama hizmeti, yeme-içme sektöründe verilen hizmetler ile sinema, tiyatro, opera, operet, bale ve müze giriş ücreti gibi kültürel faaliyetlerin halihazırda yüzde 8 olan KDV oranları da yıl sonuna kadar geçici olarak yüzde 1’e indiriliyor.

 

Buna göre aşağıda belirtilen sektör ve iş kollarında tanımlı mal ve hizmetlerin KDV oranları %18'den %8 indirildi:

 • İş yeri kiralama hizmeti,
 • Kongre, konferans, seminer, konser, fuar ve lunapark giriş ücretleri,
 • Düğün, nikah, balo ve kokteyl salonlarında verilen organizasyon hizmetleri,
 • Berberlik ve kuaförlük hizmetleri ile güzellik salonunda verilen hizmetler,
 • Terzilik, giyim eşyası ve ev tekstil ürünlerinin onarım ve tamiratı,
 • Ayakkabı ve deri eşyaların onarımı ile ayakkabı boyama hizmetleri,
 • Kuru temizleme, çamaşırhane, giyim eşyası ve diğer tekstil ürünlerini ütüleme hizmetleri,
 • Halı ve kilim yıkama hizmetleri,
 • Bisiklet, motosiklet ve motorlu bisikletlerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç),
 • Evde kullanılan elektrikli cihazların (buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, klima vb.) bakım ve onarımı (malzemeler hariç),
 • Tüketici elektroniği ürünlerinin (TV, radyo, CD/DVD oynatıcıları, ev tipi video kameralar vb.) bakım ve onarımı (malzemeler hariç),
 • Evde kullanılan ısıtma ürünlerinin (termosifon, şofben, banyo kazanı, kombi vb.) (merkezi ısıtma kazanları hariç) bakım ve onarımı (malzemeler hariç),
 • Ev ve bahçe gereçlerinin bakım ve onarımı (malzemeler hariç),
 • Mobilyaların ve ev döşemelerinin bakım ve onarımı (malzemeler hariç),
 • Bilgisayarların, iletişim araç ve gereçlerinin, saatlerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç),
 • Müzik aletlerinin bakım ve onarımı,
 • Çilingirlik ve anahtar çoğaltma hizmetleri ile hamallık hizmetleri,
 • Motorlu kara taşıtlarının yağlanması, yıkanması, cilalanması hizmetleri ile bunlara ait koltuk ve döşemelerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç),
 • Hane sakinlerine verilen konut bakım, onarım, boya ve temizlik hizmetleri (malzemeler hariç),
 • Genel orana tabi yeme-içme hizmetleri (alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç),
 • Yolcu taşımacılığı hizmetleri,
 • Genel orana tabi süs bitkileri ile çiçek teslimleri.

Not: Bu hizmetlerle beraber sunulan malzemeler ise bu indirim kapsamında değildir.

 

Turizmle Bağlantılı Sektörlerde Yüzde 1 KDV Uygulanacak

Diğer taraftan yine pandemi döneminde en çok etkilenen sektörlerden olan turizm sektörü ile doğrudan ve dolaylı olarak ilgili olan konaklama hizmeti, yeme-içme sektöründe verilen hizmetler ile sinema, tiyatro, opera, operet, bale ve müze giriş ücreti gibi kültürel faaliyetlerin halihazırda %8 olan KDV oranları da yıl sonuna kadar geçici olarak %1'e indirildi.

 

2) 31/12/2020 tarihine kadar( bu tarih dahil);

a) Ekli II sayılı listenin “B) DİĞER MAL VE HİZMETLER” bölümünün 16’ncı sırasında yer alan giriş ücretleri,

b) Ekli II sayılı listenin “B) DİĞER MAL VE HİZMETLER” bölümünün 24’ncü sırasında yer alan yeme-içme hizmetleri,

c) Ekli II sayılı listenin “B) DİĞER MAL VE HİZMETLER” bölümünün 25’nci sırasında yer alan geceleme hizmetleri için %1 KDV oranı uygulanır.

 

Esnaf ve Tüccarın Kira Ödemesine Vergi Desteği

Ayrıca alınan tedbirler kapsamında, iş yerlerinin gayrimenkul kiralamalarında uygulanan yüzde 20 gelir vergisi stopaj oranı da yıl sonuna kadar yüzde 10 olacak.

Gelir Vergisi Kanunu'nun 94'üncü maddesinde sayılan esnaf, tüccar, serbest meslek erbabı, şirketler gibi kişi, kurum ve kuruluşlar iş yerleri için kira ödemeleri üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılıyor. Mevcut uygulamada, kiracı olan söz konusu mükelleflerin, yaptıkları kira ödemelerinin brüt tutarı üzerinden yüzde 20 gelir vergisi tevkifatı yapması gerekiyordu.

Yapılan düzenlemeyle 31 Aralık 2020 tarihine kadar nakden veya hesaben yapılan kira ödemelerine yüzde 10 gelir vergisi kesintisi yapılacak. Böylece kesinti yapmakla yükümlü mükelleflerin gerçek kişilere, kooperatiflere, dernek ve vakıflara yapacakları kira ödemelerine yüzde 10 oranı geçerli olacak.

 

Detaylı bilgi almak ve güncelleme talep etmek için Çağrı Merkezimiz "0850 222 72 72" ile iletişime geçebilir veya size en yakın Servis ve Satış Noktalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Kaynak ve Belgeler:

Etiket: KDV,STOPAJ,İNDİRİM,2020

E-posta Listemize Abone Olun!

Ürün ve hizmetlerimizden ilk sizin haberiniz olsun.